En yeni sürücü destek teknolojisine sahip olacak.

Bir süredir gizemli bir Kia EV'nin casus fotoğraflarını gördükten sonra, Mart ayında elektrikli crossover'ın tam bir lansmanını dört gözle bekleyebiliriz. Daha önceki bir teaser'daki iddia gibi bu ürünü Şubat ayında görmeyi bekleyenler için biraz kötü bir haber.

Kia'nın verdiği bilgiler, elektrikli crossover'ın dahili kod adı CV'den geçtiğini söylüyor, ancak otomobil üreticisi henüz üretim aracı için takma adı açıklamıyor. Şirket, modele Karayolu Sürüş Asistanı Seviye 2'ye sahip olacağına söz veriyor. 2023'te, tam Seviye 3 sürüş yardımı kabiliyetine doğru bir adım olan Karayolu Sürüş Pilotunu ekleme planları var. Kia CV

Casus fotoğraflar (yukarıda) bize CV'nin şık, yuvarlak bir gövdeye sahip olduğunu söylüyor. Düşük sarkık burun, gözyaşı damlası şeklindeki bir çatıya yol veriyor. Alttan çıkan küçük mahmuzlarla aynaların garip şekli, şirketin bu noktalara büyük kameralar yerleştirebileceğini gösteriyor. Kabinin henüz iyi bir görüntüsü yok, ancak yüksek teknolojili bir ortam bekliyoruz.

CV, Hyundai Motor Group'un Electric-Global Modular Platformunu kullanıyor. Yatırımcı duyurusunda Kia, bu temellerin üzerine binmek için planında 11 model olduğunu söylüyor. Bu araçlar, sesli-görüntülü navigasyon telematiği, kablosuz hizmetler ve talep üzerine özellik unsurları gibi en son teknolojiye sahip.

E-GMP'nin yaklaşık 310 mil menzil sağlayan pilleri destekleyebileceği bildiriliyor. Hızlı şarj yaklaşık 20 dakika içinde mümkün olmalıdır. Diğer güç aktarma organı özellikleri henüz özel olarak Kia'nın EV'si için mevcut değil.

Özgeçmişten başlayarak Kia, yaklaşan elektrikli araçların 2025 yılına kadar içten yanmalı araçlara eşit bir karlılık seviyesine sahip olmasını bekliyor. Bu başarı ancak önümüzdeki yıllarda ölçek ekonomileri iyileştikçe artacaktır.