Hiç şüphesiz araç sahiplerinin belirli periyotlarda araştırdıkları en iyi lastik markası 2021 yılında da oldukça popüler bir araştırma konusu olacak gibi.

En İyi Lastik Markası 2021

Yeni lastik ihtiyacı her araç sahibi için gerekli olmaktadır. Lastikler yapıları itibari ile deforme olmaya ve işlevlerini kaybetmeye mecbur olan malzemelerdir. Her lastiği kullanım ömrü olduğu gibi bu ömrü azaltmak veya nispeten arttırmak sürücünün elinde olan bir durumdur. Lastiklerin mevsimlerinde kullanılması lastik ömrünü doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Yazımızın devamında mevsimler arası lastik seçimlerine dair bilgiler bulabilirsiniz.

En iyi lastik markası 2021

En iyi lastik markası listesi

 • Michelin
 • Bridgestone
 • Continental
 • Dunlop
 • Goodyear
 • Pirelli
 • Hankook
 • Yokohama
 • Linglong
 • Sumitomo Rubber Industries

Lastik Fiyatları 2021

Aracınızın verimli bir şekilde kullanımını sağlamak için doğru lastik seçimini yapmanız gerekir. Doğru lastik seçiminin nasıl yapılacağına dair bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Doğru lastiği bulduğunuzda yapmanız gereken ikinci araştırma lastik fiyatları 2021 olacaktır. Bir çok farklı markanın farklı modeline ait fiyatlara ulaşmanız mümkündür. Bütçenize ve aracınıza en uygun lastiği seçmek sizin elinizdedir. Ucuz lastik fiyatları gibi araştırmalarda işinize yarayacak türde araştırmalardır.

Aşağıda farklı markalara ait lastik fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Aracınızın astik ebatlarını ve hangi mevsime göre lastik seçeceğinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin 14 jant kışlık lastik fiyatları araştırması yapıyorsanız bu özellikleri taşıyan lastikleri incelemenizde fayda olacaktır aksi halde aracınız için uyumsuz lastik tercihi yapabilirsiniz.

Yukarıda fiyat listeleri bulunan markaların haricinde lastik fiyatlarını bulabileceğiniz markalarda vardır. Aracınıza ve bütçenize uygun lastiği bulabilmek için yukarıda belirtilen lastik markalarının dışında lastik markalarına da bakabilirsiniz.

Lastik Seçimi Nasıl Yapılır ?

Aracınıza lastik seçimi yaparken aracınızın fiziksel özellikleri kadar sizin aracı nasıl ve nerelerde kullandığınızda oldukça önemlidir. Aracınız fabrikasından çıktığında teknik olarak en uygun lastik seçilip aracınıza uygulanmaktadır. Fakat bu durum sizin sürüş şeklinizi tamamen temsil etmeyebilir. Tam bu noktada lastik seçimi nasıl yapılır ? Sorusu akıllara gelmektedir.

Peki lastik seçimi nasıl olmalı . Öncelikle lastiğinizin ebat olarak bilgilerine sahip olmalısınız. Ebat bilgileri oldukça önemlidir aksi halde tamamen aracınıza alakasız bir lastik satın alabilirsiniz. Ebat bilgileri genelde Lastik seçici oalrak bilinen sitelerde Genişlik,yükseklik ve jant çapı olarak istenmektedir. En iyi lastik seçimi için lastik ebatları oldukça önemlidir.

Lastiğinizin ebat bilgilerine sahip olduktan sonra ikinci bir konu aracı nasıl kullandığınız ile alakalıdır. Aracın kullanım şekli lastiklerin ömrü ve doğru lastik seçiminin yapılması için önemlidir. Lastik çeşitlerini araştırırken veya lastik satış noktalarında bilgi alırken sürüş şekliniz konusunda da bilgiler istendiğini görebilirsiniz. Örneğin sportif bir sürüş tarzınız varsa, sürüşünüzü kaliteli ve güvenilir hale getirecek bir lastik seçimi yapmanız gerekir. Sportif sürüşlerde kişilerin hız yapma isteği aracın yol tutuşunun iyi olmasını gerektirir, bu nedenden ötürü de yol tutuşu iyi olan bir lastiğin tercih edilmesi gerekir. Sürüş şekliniz bu yüzden önemlidir.

Satın alınacak lastiğin tam olarak hangi koşul ve hava şartlarında kullanılacağı da iyi belirlenmesi gereken konulardır. Kış ayları için farklı yaz ayları için farklı lastik çeşitleri olduğu gibi, lastiğin kullanılacağı zemine göre de farklı lastikler bulunmaktadır. Islak,karlı, bozuk, engebeli vs zeminlerin her biri için uygun lastik bulmak mümkündür. Bu noktada lastiğin hangi zemin çeşitlerinde kullanılacağını belirlemek gerekir.

Lastik seçimi nasıl yapılır ? Sorusunu kısaca üç başlıkta özetleyebiliriz.

 • Lastik ebatlarının doğru belirlenmesi.
 • Araç kullanım şeklinin tespit edilmesi
 • Lastik kullanım koşullarının değerlendirilmesi

Hangi Lastik Hangi Ülkenin ?

Lastik araştırmaları sırasında merak edilen sorulardan olan hangi lastik hangi ülkenin sorusuna yanıt olarak aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Bir çok kişi için aldıkları ürünlerin menşei oldukça önemlidir. Lastik alışverişi sırasında da lastiklerin üretici menşei sürücüler tarafından merak edilmektedir.

Kişiler direk marka üzerinde araştırma yapabildikleri gibi genel bir ülkenin menşei ne sahip lastik firmalarınıda merak edebilmektedir, Alman lastik markaları araştırmasını bu duruma örnek oalrak verebiliriz.

Firma Alt Markalar Ülke
Goodyear Dunlop Fulda Sava Falken Debica Michelin Fransa Michelin BF Goodrich Kleber Riken Tigar Kormoran Amerika Birleşik Devletleri
Bridgestone Firestone Lassa (ortaklık) Daytona Europa Japonya
Continental General Barum Semperit Gislaved Almanya
Pirelli Courier Formula İtalya
Petlas Starmaxx Türkiye
Cooper Avon Mastercraft Roadmaster Mickey Thompson Amerika Birleşik Devletleri
Toyo Silverstone Japonya
Yokohama Advan Japonya
Nexen Roadstone Güney Kore
Kumho Marshal Admiral Güney Kore
Nokian Tyres Finlandiya
Hankook Güney Kore

Kış Lastiği Tavsiye

Araçların performans değerlerinin stabil olması ve güvenli bir şürüş deneyimi için özellikle kış şartlarının yoğu yaşandığı yerlerde kış lastikleri kullanılmaktadır. Kış lastiklerinin genel özellikleri zorlu hava koşullarına karşın sürücülerin tatsız deneyimler yaşamasını engellemek diyebiliriz. Kış lastiği tavsiye arayışında olan kişilerin genellikle bu aramaları kış aylarında gerçekleştirmeleri bu nedenlerden ötürü oldukça doğaldır. Kış lastiği araştırması yaparken yaşadığınız yerin hava koşullarını iyi değerlendirmeniz oldukça önemlidir.

Bazı bölgelerde hava koşullarının çok sert olmamasından ötürü dört mevsim olarak tabir edilen lastik çeşitleri kullanılabilmektedir.

Kış lastiği seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır.

Yakıt Tüketimi

Aracın yakıtını etkileyen faktörlerden bir tanesi de lastik tercihidir doğru hava koşulalrı için tercih edilmiş lastik çeşidi yakıt tüketiminde oldukça değerli kazanımlar sağlayabilir.

Karlı Zeminlerde Frenleme Derecesi

Karlı zeminlerde lastiklerin önemi bir kat daha değerli olmaktadır. Aracınız ne kadar iyi olursa olsun karlı zeminlerde yol kaykanlığından ötürü lastiğinizin fren mesafesi iyi değilse kazalar söz konusu olabilir.

Kullanım Değerleri

Lastikler belirli ömrü olan malzemelerdir. Kullanım koşulları da göz önüne alındığında aşınmalar söz konusu olmaktadır. Lastik aşınmaları, lastiğin zarar görmesine haliyle işlevini tam olarak yerine getirememesine neden olabilmektedir. Aşınma değerleri de lastik seçerken dikkat edilmesi gereken başlıklar arasındadır.

En İyi Kış Lastiği Markaları

En iyi kış lastiği markaları listemiz bir kaç farklı yabancı sıralama sitelerinin verileri dikkate alınarak hazırlanmıştır.

En iyi kış lastiği sıralaması 2021

 • Continental WinterContact TS 860
 • Goodyear Ultragrip 9
 • Michelin Alpin 5
 • Nokian WR D4
 • Bridgestone Blizzak LM001 Evo
 • Pirelli Cinturato
 • Debica Frigo2
 • Esa Tecar Super Grid9
 • Momo North Polo W1
 • Hankook Winter

Yukarıda belirtilen lastik markalarını en iyi kış lastiği 2021 başlığı altında araştırabilirsiniz. Araştırmalarınızı yaparken bu yazı içerisinde bulunan lastik seçimi nasıl yapılır bölmünü tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca en iyi kış lastiği forumlarda da sıklıkla araştırılan bir başlık olduğunu unutmayınız daha önceden listedeki lastikleri satın alan ve kullanan kişilerin yorumlarına da forumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Örneğin Continental kış lastiği yorum şeklinde araştırmalar yaparak Continental WinterContact TS 860 hakkında kullanıcı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

En iyi kış lastiği aslında kullanılacak zemin, hava şartları ve sürüş şekline göre değişiklik gösterebilir. Özellikle kış aylarında hava şartlarının durumu en iyi kış lastiğini seçmenizde önemlidir. Havaların çok sert hissedildiği bölgelerde kullanılan en iyi lastik markaları ile nispeten daha hafif kış aylarını geçiren yerlerde en iyi lastik markaları 2021 değişiklik gösterebilir.

Kış aylarında kuru yollarda Michelin Alpin 5 tercih edilebilecek bir lastik markasıdır, yani kışın kar veya buz olmayan bölgelerde kullanılabilir, fakat don ve karlı zeminlerde Nokian WR D4 ve Bridgestone Blizzak LM001 Evo kullanılabilir. Bunların hepsinin yanındae en sessiz kış lastiği arayışınızda varsa yine kış lastikleri sekmentinde Continental WinterContact TS 860 kullanılabilir.

Yaz Lastiği Tavsiye

Yaz aylarında da kış aylarında olduğu gibi araca, yaz aylarına özel lastik takılması gerekmektedir. Aracın yakıt kullanımını ve araç sürüş konforunu seçilen lastikler doğrudan etkilemektedir. Aracınıza yaz lastiği almadan önce, yaz lastiği tavsiye yazılarına bakmanız yararınıza olacaktır.

Havanın 7 derece altına indiği bölgelerde kış lastiğinin kullanımı tavsiye edilir. Diğer durumlarda yaz lastikleri kullanılabilir. Yaz lastikleri yapıları itibari ile 4 mevsim olarak tabir edilen lastiklere benzemektedirler. Yaz lastiklerinin 7 derece nin altında kullanımının önerilmemesinin nedenleri arasında lastiğin malzemesini oluşturan kauçuk maddesinin özelliğini kaybetmesi söylenebilir. Kauçuk maddesi işlevini kaybettiğinde yol tutuşu zayıflar ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yaz lastiği sürücüler tarafından kış lastiklerine oranla daha sessiz olduğu için sevilmektedir. Ayrıca yaz aylarında aracın en iyi performansı verebilmesi için araçta yaz lastiği kullanılması gerekir. En iyi lastik markası olarak bilinen firmaların hem yaz hem de kış mevsimlerine özel ürettikleri lastikler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: SRC Belgesi

En İyi Yaz Lastiği Markaları

En iyi yaz lastiği markaları listemiz bir kaç farklı yabancı sıralama sitelerinin verileri dikkate alınarak hazırlanmıştır.

En iyi yaz lastik sıralaması 2021

 • Hankook Ventus Prime3
 • Bridestone Turanza T005
 • Firestone RoadHawk
 • Pirelli Cinturato P1 Verde
 • Continental Premium Contract5
 • Falken ZIEX ZE310
 • Uniroyal RainExpert3
 • Dunlop Sport BluResponse

Yukarıda belirtilen lastik markaları en iyi yaz lastiği olarak bilindikleri gibi, ayrıca genel olarak en iyi lastik markaları olarak da binmektedirler. Yaz lastiği seçinizi yaparken konu hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz satın alım sırasında lastikler konusunda bilgili olan bir kişi ile alışverişinizi yapmanız yararınıza olacaktır. Yazının üst kısımlarında da belirttiğimiz gibi lastik seçimi farklı etkenlerin değerlendirilip sonuçlandırılması ile yapılması gereken bir alışveriştir.

Yaz lastiği seçerken insanların aklında birden fazla soru işareti olabilir yol tutuşu en iyi olan lastik veya yaz aylarında en güvenilir lastik gibi bir çok soru kişilerin aklına gelebilir. İhtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan bu sorulara lastik firmaları, ürettikleri lastikler hakkında uzun açıklamalar ile cevap verebilmektedir. Fren mesafesi en iyi lastik, iyi lastik nasıl anlaşılır gibi sorulara bu açıklamalarda cevaplar bulmak mümkün olmaktadır.

En İyi Lastik Markası Sıralaması 2020

En iyi lastik markası sıralaması 2021 yılında da gerçekleştirilecektir şuan elimizde olan 2020 verilerine göre en iyi lastik markasını aşağıdaki listede görebilirsiniz. Firmaların ürettikleri lastik ürünleri farklı testler sonucu farklı sıralamalar alabilmektedir. Örneğin bir kış lastiği kuru zeminde çok iyi değerler verirken kimi lastik de ıslak zeminde çok iyi değerler verebiliyor. Aşağıda listede bulunan lastik markaları genel bir sıralamaya sahiptir.

Firma Ülke 2020
Michelin Fransa $7,161M
Bridgestone Japonya $7,024M
Continental Almanya $3,320M
Dunlop USA $2,126M
Goodyear USA $2,083M
Pirelli İtalya $1,480M
Hankook Güney Kore $1,319M
Yokohama Japonya $873M
Linglong Çin $760M
Sumitomo Rubber Japonya $756M
En İyi Lastik Markası

En Yumuşak Lastik Modelleri

Yumuşak lastikler sessiz ve konforlu olmaları ile bilnmektedir. Avantajları olduğu gibi en büyük dezavantajları arasında ömürleri söylenebilir. Yumuşak veya sert mi lastik tercih etmeliyim sorusunu kendinize soruyorsanız, lastiği kullanacağınız yerlerin önemli olduğunu unutmayın. Aracınızı kullanacağınız zeminler engebeli hasarlı yerler ise yumuşak lastikler pek de size göre olmayabilir. Bu gibi zeminlerde sert lastik modellerini tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Hız yapmanız gereken yollarda yumuşak lastikler tercih edebilirsiniz. Ayrıca şehiler arası yollarda yumuşak lastiklerin sessizlik özellikleri işinize çok yarayacaktır. En yumuşak lastik modelleri üreten firmaları aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • Bridgestone
 • Continental
 • Dunlop
 • Goodyear
 • Hankook
 • Kumho
 • Michelin
 • Pirelli

Sıkça Sorulan Sorular

En İyi Lastik Markası 2021

Michelin, Bridgestone, Continental,Dunlop, Goodyear

Lastik Seçimi Nasıl Yapılır ?

Aracınıza lastik seçimi yaparken aracınızın fiziksel özellikleri kadar sizin aracı nasıl ve nerelerde kullandığınızda oldukça önemlidir.

Hangi Lastik Hangi Ülkenin ?

Goodyear Amerika Birleşik Devletleri, Bridgestone Japonya, Continental Almanya, Pirelli İtalya